Linia, która jest wszędzie? Qatar Airways

Qatar AirwaysLinie lotnicze Qatar Airways notują na swoim koncie kolejną nagrodę. Tym razem katarski przewoźnik został odznaczony za doskonałość mediów społecznościowych. Wyróżnienie to przyznała firma SimpliFlying (której główną specjalizacją jest nadzór rynku lotniczego).

Uroczysta gala miała miejsce w październiku zakończonego właśnie roku w Amsterdamie. Była to już czwarta edycja konkursu Annual Simpliflying Awards, gdzie bezkonkurencyjnym zwycięzcą (jeżeli chodzi o media) zostały linie Qatar Airways. Dla uściślenia pełna nazwa kategorii, w której katarski przewoźnik wyeliminował rywali to: Najlepsza Wschodząca Linia Lotnicza/Port Lotniczy w Mediach Społecznościowych. Uhonorowanie Qatar Airways miało miejsce przy okazji innego ważnego wydarzenia, a mianowicie konferencji Eyefor Travel Online Marketing, Mobile & Social Media In Travel Europe 2013.

Jeżeli chodzi o samo głosowanie i wyłonienie zwycięzcy złożyło się na to kilka czynników. Po pierwsze było to głosowanie publiczne, subiektywna opinia pasażerów, następnie ocena wykwalifikowanego jury. W skład oceniających weszli, więc najlepsi z najlepszych można rzec liderzy marketingu podróżniczego (Raymond Kollau – dyrektor strony internetowej Airlinetrends.com, Robert Petterson-wiceprezes największej agencji marketingu turystycznego na świecie, Akenhead- Dyrektor Handlowy Yelp.com).

W swojej wypowiedzi Dyrektor Generalny SimpliFlying, pan Shashank potwierdził, iż linie lotnicze Qatar Airways jak na razie nie mają sobie równych w dziedzinie mediów społecznościowych. Przewoźnik stworzył potężną bazę, która swoją pracę opiera o współpracę z takimi markami jak FC Barcelona, czy z licznymi hotelami Premium na całym świecie. Kampanie zawsze są dopracowane i za cel obierają wyselekcjonowanie jak największych korzyści dla przewoźnika. Pasażerowie mogą natomiast dowiedzieć się wszystkiego na temat Qatar Airways (loty, flota, połączenia, historia, zdjęcia) aż z 14 mediów społecznościowych. Przykładem kilku z nich jest na przykład: facebook, twitter, youtube czy instagram. Katarskie linie lotnicze prowadzą także strony w języku rosyjskim czy chińskim na przykład: www.vk.com/qatarairways, www.weibo.com/qatarairways. Żaden inny przewoźnik nie może pochwalić się takim kontaktem z swoimi klientami.

Qatar Airways

Kategoria: Linie Lotnicze
TAG: , ,

Europejski przewoźnik podbija Azję

FinnairLinie lotnicze Finnair, w większości należące do fińskiego państwa, pierwszy raz od 2007 r. osiągnęły w 2012 r. zysk. Brytyjska konsultingowa firma Skytrax odznaczyła w tym roku Finnair najlepszą linią lotniczą 2013 r. północnej części naszego kontynentu. Ocenę najlepszej przyznali jej pasażerowie podróżujący nimi między lipcem 2012 r. a czerwcem 2013 r., w wypoczynkowych celach i w służbowych interesach. Głównym celem linii lotniczych Finnair jest rozwój połączeń między dwoma kontynentami, Europą i Azją. Fińskie linie latają na azjatycki kontynent przez Helsinki, czyli krótszą, północną trasą. Lotnisko fińskiej stolicy jest wręcz idealnym przesiadkowym portem lotniczym do Azji.

Ekspansja na Daleki Wschód

W nawiązaniu do tej strategii, Finnair dążąc do zwiększenia sieci swoich międzykontynentalnych połączeń, 14 czerwca br jako pierwsza europejska linia lotnicza, zainaugurował bezpośrednie połączenie lotnicze między Europą z chińskim Xianu. Z kolei od 15 czerwca fińskie linie kursują do Hanoi będąc przy okazji jedynym aktualnym przewoźnikiem naszego kontynentu, który port lotniczy stolicy Wietnamu obsługuje. Rejsy trzy razy w tygodniu, do obydwu azjatyckich miast, Finnair oferuje z Warszawy i Krakowa z międzylądowaniem w Helsinkach, przez cały letni sezon, aż do 26 i 27 października.

Rejsy na wschodnią stronę

Od dwudziestu lat fińskie linie lotnicze strategię rozwoju opierają na dalekowschodnich rynkach. Dogodne położenie geograficzne ich najważniejszego portu lotniczego w fińskiej stolicy, zapewnia najkrótsze lotnicze połączenia z najważniejszych azjatyckich metropolii do ponad sześćdziesięciu lotnisk Europy. W zasięgu połączeń Finnaira, oprócz Xianu i Hanoi, jest Bangkok, Pekin, Chongqing, Delhi, Hongkong, Nagoa, Osaka, Seul, Szanghaj, Singapur i Tokio. Fińskie linie lotnicze nieprzerwanie śledzą prężny rozwój Chin i Wietnamu, czego wynikiem są dwa nowe czerwcowe kierunki przewoźnika na Daleki Wschód.

Przemyślane kroki sukcesu

W tym roku linie lotnicze Finnair obchodzą jubileusz 90-lecia. Część swoich lotów krajowych i regionalnych przewoźnik przekazał powołanej przez siebie spółce join venture Flybe, dzięki czemu w dość krótkim czasie Finnair ma szansę między innymi zmniejszyć koszty swojej działalności. Najwięcej zarabia na długodystansowych połączeniach, ale ważny dla fińskiego przewoźnika jest też polski rynek. Finnair w siatce swoich połączeń na stałe łączy helsiński port lotniczy z lotniskiem Warszawa, a w sezonie letnim i z krakowskim. Przewoźnik nie ukrywa, że bardzo liczy na to, iż Polacy częściej zechcą odwiedzać Chiny i Koree Południową, oczywiście z międzylądowaniem w Helsinkach.

Kategoria: Linie Lotnicze
TAG: , ,

Kryzys w lotnictwie

lotnictwoBoimy się o tym myśleć, ale faktem jest, że wchodzimy w kolejny rok globalnego kryzysu, który w różnych krajach przybiera inne postacie. W Ameryce na przykład ewoluuje rynek nieruchomości. Europa zaś odczuwa kryzys zadłużenia.

Sinusoida

Przez kryzys w strefie euro wiele europejskich linii lotniczych odnotuje na koniec 2012 roku straty finansowe. Niekorzystny na biznes lotniczy ma bowiem wpływ borykająca się z kryzysem cała Europa. Nasze kontynentalne linie lotnicze borykają się z uciążliwymi regulacjami takimi jak dodatkowe opłaty, które muszą ponosić. Na złą ich kondycję finansową mają również wpływ niestabilne ceny paliwa lotniczego. Na świecie ta sytuacja jest zróżnicowana. O wiele lepsze realia ekonomiczne od naszego europejskiego położenia mają przewoźnicy lotniczy należący do sojuszu z krajów Ameryki, głównie Łacińskiej, a także z Azji. Ale nie zawsze tak było, bo problemy finansowe miały w przeszłości linie lotnicze Ameryki Północnej i udało się im z nich wydostać. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA twierdzi, że nasz region nęka kryzys głównie przez wysokie podatki, uciążliwe są też nasze regulacje, a także niesprzyjająca jest nieefektywna infrastruktura zarządzania ruchem lotniczym.

Turystyka

Kryzys, przez co niektórych ekonomistów postrzegany jest w określeniu darwinowskiej selekcji naturalnej. Nic dziwnego, więc że z rynku znikają nie mogące sprostać przejściowemu zastojowi ekonomicznemu słabsze przedsiębiorstwa. Stąd też upadają linie lotnicze i biura podróży, bo w przypadku turystyki przy wyborze usług kierujemy się ceną, wzmacniając tych przewoźników, czy też tych touroperatorów, którzy dysponują nagromadzonymi zasobami. Zwracają na nas ewentualnie swoją uwagę ci, którzy wyróżniają się większą zdolnością przystosowania.

My a sinusoidalne dno

Jak się okazuje mimo kryzysu i trudności finansowych większość z nas jednak nie zmienia swoich planów i decyduje się na zasłużony wyjazd wypoczynkowy, a przyczyny tego mogą być różne. Po pierwsze, możemy kierować się prozaicznymi przyzwyczajeniami do regularnego wypoczywania, albo po drugie, wyjeżdżamy na przekór wszystkiemu chcąc w ten sposób utrzymać status społeczny. Mniejszy strumień płynących od nas pieniędzy trafia przede wszystkim do sprawnie radzących sobie w niepewnych warunkach usługodawców z gałęzi turystycznej oraz na lokalny rynek. Obecną fazę kryzysu określa się jako sinusoidalne dno. Niepewna przyszłość ekonomiczna jest powodem wyhamowania popytu, przez co płynące z turystyki pieniądze, przekazywane są na bardziej oszczędne oferty turystyczne. Logicznym następstwem uderzenia dna jest odbicie się, po którym powinien zakończyć się kryzys.

Polskie linie lotnicze

Jeszcze kurz nie opadł po upadku tanich linii lotniczych OLT Express, to znów wszystkie media rozpisują się o fatalnej kondycji fizycznej PLL LOT. Czy nasz narodowy przewoźnik odbije się od dna? My sobie i jemu tego życzymy, a jak będzie, czas pokaże.

Kategoria: Linie Lotnicze
TAG: , , , , ,

Lufthansy przygotowała przewodnik dla rodziców i dzieci

LufthansaDla rodziców prawdziwą rozterką jest podróż z dzieckiem, wiedzą oni ile może ona przysporzyć problemów. Problemy rozpoczynają się już w domu, nie mówiąc już o lotnisku, czy pokładzie samolotu. Na szczęście z pomocą podróżującym rodzicom przychodzi linia lotnicza Lufthansa, które zdecydowały się przygotować coś na kształt przewodnika dla swoich najmłodszych klientów i ich opiekunów. Przewodnik to nic innego jak spisana lista wskazówek oraz odpowiedzi na najczęściej padające pytania ze strony rodziców. Wszystko po to by podróż z dzieckiem nie stanowiły wyzwania na miarę szczytu w Alpach wakacje, rodzinne odwiedziny, wszystko rzeczy przyjemne, dlatego trzeba zrobić wszystko by podróż samolotem dla jednych jak i drugich stała się łatwiejsza i mniej stresująca.

LufthansaPrzewodnik w postaci listy wskazówek umieszczony został na stronie internetowej przewoźnika. Obszerna baza wiedzy pomoże rodzicom odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Najczęstsze problemy, z którymi muszą sobie poradzić opiekunowie to przede wszystkim rezerwacja biletu dla dziecka, po drugie jakie limity bagażowe obowiązują w przypadku nieletnich. Wiele dzieci boi się podróżować samolotami, co zrobić w takie sytuacji. Na te i wiele innych pytań niemiecka Lufthansa przygotowała fachowe odpowiedzi. Przydatne z pewnością będą również wskazówki. Jedną z nich jest oferta podróży w nocy. Dla niemowląt to doskonałe rozwiązanie, gdyż mogą spokojnie przespać całą noc, dodatkowo na trasach międzynarodowych niemiecki przewoźnik oferuje darmowo specjalne łóżeczka dla bobasów.

Przed lotem samolotem każdy ma wiele obowiązków, pakowanie, dojazd na lotnisko, stres ogarnia nie tylko dorosłych. Dzieci również wymagają odpowiedniego przygotowania. Każdy rodzic powinien wytłumaczyć swojemu dziecku jak będzie przebiegać cała podróż. Jak będzie wyglądać odprawa w porcie lotniczym, wejście na pokład, czas przelotu samolotem oraz to jak należy zachowywać się na pokładzie maszyny. Bez względnie dziecku nie wolno biegać ani urządzać sobie placu zabaw. Czas na to często jest jeszcze przed odlotem, dlatego wiele lotnisk oferuje najmłodszym mini place zabaw, które pozwolą dziecku oswoić się z lotniskiem i samolotami, w miejscu tym dostępne są klocki, kredki, flamastry i konsola do gier.

Kategoria: Linie Lotnicze
TAG: , , ,

Będzie drożej

LufthansaJak wieść niesie, z powodu podwyższonych kosztów związanych z ochroną klimatu, ceny za bilety na tanie loty znacznie pójdą w górę. Obowiązujące od 1 stycznia br. nowe przepisy unijne, wymuszają na wszystkich przewoźnikach lotniczych, którzy korzystają z unijnych lotnisk, zakup dodatkowych praw do emisji dwutlenku węgla. Za nałożone na linie z tego tytułu wyższe podatki, przewoźnicy jednak nie zamierzają sami ponosić kosztów, a mają raczej zamiar przerzucić je na pasażerów. Czeka nas w związku z tym podwyżka biletów lotniczych od kilkudziesięciu do nawet stu kilkudziesięciu euro.

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa jako pierwsze złożyły oficjalne oświadczenie przerzucenia tych kosztów na pasażerów. Tak samo kosztami emisji dwutlenku węgla zamierzają obciążyć pasażerów przewoźnicy z Bliskiego Wschodu i Indii. Dopłata u nich ma być podwójna w klasie biznes i potrójna w najwyższej klasie przelotu. Wszyscy przewoźnicy otrzymali bezpłatny przydział w wysokości 85 proc. własnej emisji spalin z lat 2004 – 2006. Jednak każda niewyrabiająca się w tym limicie linia lotnicza, będzie musiała dodatkowo zapłacić. W przypadku Lufthansy dopłata może wynieść około 130 mln euro, a u zaliczanej do jednej z najlepszych na świecie linii lotniczych, Etihad Airways w ciągu najbliższych 9 lat szacuje się, że za ochronę środowiska, przewoźnik może dopłacić około 310 mln dolarów. Nieuniknione w związku z takimi dopłatami są podwyżki biletów.

Na ich podwyżki mają także wpływ nowe podatki lotnicze i nieustannie rosnące dopłaty paliwowe. Oczywiście ostatecznie cena biletów lotniczych i ich podwyżek jest indywidualną decyzją każdego przewoźnika. U polskiego przewoźnika LOT na razie z tego tytułu cena biletów nie drożeje. Dzięki czemu przewoźnik jest konkurencyjny na trasach atlantyckich i innych długodystansowych. Jak się dobrze wgryziemy to okaże się, że bezpośrednia podróż z Warszawy do europejskich portów może być tańsza, od tej z przesiadkami. A jak ostatecznie linie podejdą do wyższych opłat, dowiemy się za kilka tygodni.

Kategoria: Linie Lotnicze
TAG: , , , ,

Tanio w przestworzach

linie ryanairJak dobrze, że istnieją niskobudżetowi przewoźnicy lotniczy, dzięki którym możemy coraz śmielej poznawać inne zakątki świata i spędzać wakacje po niższych cenach niż podróżując tradycyjnymi liniami lotniczymi.

Jak to się dzieje, że mimo niższych cen opłaca się przecież i tak nie najmniejszym kolosom samolotowym zabierać nas w przestworza? Otóż tanie linie lotnicze od dawna szukają i wdrażają w życie nowe możliwości do obniżenia kosztów korzystających z ich usług pasażerów. Najczęściej wiąże się to z korzystaniem przez nich z usytuowanych najczęściej w sporej odległości od docelowego miasta tańszych w obsłudze lotnisk, jak również ze zrezygnowania z wielu usług oferowanych w ramach opłat za przelot. Chodzi o niemożliwość korzystania na pokładzie z bezpłatnych posiłków i napojów, dostępu do gazet, czy radia, a także pełnej obsługi bagażu i zabrania większej jego ilości. Flota tanich linii lotniczych charakteryzuje się znacznym zagęszczeniem liczby miejsc siedzących, możliwym dzięki mniejszym odstępom między rzędami foteli. Miejsca te nie są numerowane. Jeśli mamy życzenie wybrać sobie sami miejsce na pokładzie, np. siedzieć przy oknie lub bliżej toalety, musimy wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład samolotu. Niektóre linie przewidują również wykupienie sobie dodatkowej przestrzeni na nogi.

To, co jest w tradycyjnych liniach standardem, u tanich linii traktowane jest, jako wygodę i pobierają za nią przewoźnicy wysokie opłaty. Przykładem jest dodatkowy bagaż, za który trzeba zapłacić najwięcej. Przy krótkich wyjazdach w ramach ceny biletu na pokład tanich liniach można wziąć małą torbę do 10 kg. W przypadku większego ciężaru za naszą walizkę możemy zapłacić od 136 zł do 220 zł w sezonie wakacyjnym.

Dzięki prowadzonej przez Internet i drogą telefoniczną sprzedaży biletów lotniczych, znacząco obniżyło koszty ich dystrybucji. Bilety u niskokosztowego przewoźnika są najczęściej droższe, ale z możliwością zwrotu lub tańsze, ale bez możliwości dokonywania jakichkolwiek zmian po ich zakupie, w tym i bez możliwości przebukowania w wypadku spóźnienia się na samolot.

Mimo, że musimy się liczyć z poniesieniem koniecznych dodatkowych opłat za dojazd z lotnisk, jakie ci przewoźnicy obsługują, do naszego miasta docelowego, to podróżowanie tanimi liniami jest jednak bardzo opłacalne, bo mimo wszystko oferują najkorzystniejsze na rynku tanie loty do ciekawych, wakacyjnych miejsc.

Kategoria: Linie Lotnicze, Tanie Loty
TAG: , , , , , , , , , , , ,

Tanie loty