Czas na first minute

first minuteJak co roku przełom listopada i grudnia jest okresem, kiedy biura podróży aktywnie wychodzą do nas z atrakcyjnymi ofertami first minute na wakacje, do wykorzystania w zbliżającym się roku. Warto się oczywiście z nimi zapoznać, no i wykorzystać, ponieważ w ten sposób zaoszczędzić można do 40 proc., które lepiej wykorzystać na czekające na nas atrakcje urlopowe. Koniecznie jednak należy doczytać, czy dana propozycja zawiera klauzulę, gwarantującą w okresie od zakupu do wyjazdu niezmienną cenę. A od czego może zależeć podwyższenie ceny? Przede wszystkim od kursu walut oraz wzrostu kosztów lotniskowych, transportu i podatku.

Płacenie zimą za wycieczki first minute, jakie odbędziemy latem są być może dużym czasowym wyprzedzeniem, ale niewątpliwie opłacalnym w cenie. Im bliżej będzie do sezonu letnio-wakacyjnego tym ceny na wojażowanie po świecie będą coraz to wyższe. Za zaplanowaną jesienią wycieczkę letnią należy podpisując umowę wpłacić do 30 proc. należności, a resztę wpłacamy najczęściej na 30 dni przed planowanym wyjazdem. Mamy, więc na uskładanie reszty należności kilka miesięcy.

Jak wskazują statystyki, średnio do 2 mln Polaków wykorzystuje oferty z nowych katalogów biur podróży na nadchodzący letni sezon. Dlaczego tylu z nas łapie te okazje? Ponieważ oprócz wspomnianych atrakcyjnych cen, zaletą wcześniejszego bukowania wyjazdu jest możliwość dobrania do siebie terminu, wybrania pasującego nam miejsca w hotelu, znalezienia pensjonatów rodzinnych udostępniających liczne atrakcje dla najmłodszych. W sezonie niestety, ale taki wybór nie jest tak bogaty w oferty. Zaletą jest również to, że pośrednicy często dorzucają bonusy, np. w postaci atrakcyjnych wycieczek fakultatywnych.

Kupno z dużym wyprzedzeniem czasowym wycieczki po okazyjnej cenie ma też inne swoje zalety, np. przygotowanie pracodawcy do naszej nieobecności w danym terminie, a także szukanie z dużym wyprzedzeniem zaufanej osoby do opiekowania się na ten czas naszym domem. Istnieje też zagrożenie, że w przeciągu tych kilku miesięcy może się wydarzyć coś nieprzewidzianego, co uniemożliwi nam wyjazd. Będąc przezornym warto doczytać, czy oferta, z której korzystamy zawiera ubezpieczenie od rezygnacji.

Dla tych, którzy spóźnią się z wykupieniem first minute, drugą szansą na tańsze odbycie wycieczki są oferty last minute, czyli tzw. na ostatnią chwilę. Są to wolne miejsca, jakimi biuro dysponuje, często będące też opcją all inclusive. Możemy się na nią załapać dzięki wolnym miejscom w samolocie, hotelu czy autokarze. Atrakcją oferty jest to, iż mimo tańszej ceny, możemy korzystać z całej gamy usług. Decydując się na last minute w krótkim czasie musimy dokonać całej wpłaty należności. Bywa, że czasu na dopięcie formalności jest bardzo mało, a i uzyskać urlop może być też ciężej.

Bez względu na powyższe oferty, zawsze jest czas i możliwość wyruszenia w świat, wykorzystując np. promocyjne tanie loty całej gamy działających przewoźników lotniczych.

Kategoria: Podróże
TAG: , , , , , , , , , , , , , ,

Tanie loty