Będzie drożej

LufthansaJak wieść niesie, z powodu podwyższonych kosztów związanych z ochroną klimatu, ceny za bilety na tanie loty znacznie pójdą w górę. Obowiązujące od 1 stycznia br. nowe przepisy unijne, wymuszają na wszystkich przewoźnikach lotniczych, którzy korzystają z unijnych lotnisk, zakup dodatkowych praw do emisji dwutlenku węgla. Za nałożone na linie z tego tytułu wyższe podatki, przewoźnicy jednak nie zamierzają sami ponosić kosztów, a mają raczej zamiar przerzucić je na pasażerów. Czeka nas w związku z tym podwyżka biletów lotniczych od kilkudziesięciu do nawet stu kilkudziesięciu euro.

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa jako pierwsze złożyły oficjalne oświadczenie przerzucenia tych kosztów na pasażerów. Tak samo kosztami emisji dwutlenku węgla zamierzają obciążyć pasażerów przewoźnicy z Bliskiego Wschodu i Indii. Dopłata u nich ma być podwójna w klasie biznes i potrójna w najwyższej klasie przelotu. Wszyscy przewoźnicy otrzymali bezpłatny przydział w wysokości 85 proc. własnej emisji spalin z lat 2004 – 2006. Jednak każda niewyrabiająca się w tym limicie linia lotnicza, będzie musiała dodatkowo zapłacić. W przypadku Lufthansy dopłata może wynieść około 130 mln euro, a u zaliczanej do jednej z najlepszych na świecie linii lotniczych, Etihad Airways w ciągu najbliższych 9 lat szacuje się, że za ochronę środowiska, przewoźnik może dopłacić około 310 mln dolarów. Nieuniknione w związku z takimi dopłatami są podwyżki biletów.

Na ich podwyżki mają także wpływ nowe podatki lotnicze i nieustannie rosnące dopłaty paliwowe. Oczywiście ostatecznie cena biletów lotniczych i ich podwyżek jest indywidualną decyzją każdego przewoźnika. U polskiego przewoźnika LOT na razie z tego tytułu cena biletów nie drożeje. Dzięki czemu przewoźnik jest konkurencyjny na trasach atlantyckich i innych długodystansowych. Jak się dobrze wgryziemy to okaże się, że bezpośrednia podróż z Warszawy do europejskich portów może być tańsza, od tej z przesiadkami. A jak ostatecznie linie podejdą do wyższych opłat, dowiemy się za kilka tygodni.

Kategoria: Linie Lotnicze
TAG: , , , ,

Tanie loty